X
سبد خرید
0
جمع کل
تکمیل سفارش
{ ارسال سفارشات روزهای یکشنبه و سه شنبه از طریق پست پیشتاز }
بستن

آموزش انواع دوخت گلدوزی

فهرست مقاله

  در این مقاله سعی می کنیم تا به آموزش انواع دوخت گلدوزی بپردازیم. لازم است این نکته را بدانید که دوخت های انجام شده در گلدوزی با گلدوزی با چرخ خیاطی و یا ماشینی متفاوت است . بنابر این اگر مایل به شروع گلدوزی هستید ، حتما این مقاله می تواند به شما کمک شایانی کند. اگر چه که باید مد نظر داشته باشید که آموزش این دوخت ها که یک کار عملی محسوب می شود، به روش تئوری ، بسیار سخت می باشد . بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم برای دریافت آموزشهای عملی و دقیق به دوره های حضوری و مجازی آموزش گلدوزی با دست سایت دوزی گل مراجعه کنید.

  آموزش دوخت های پایه و ساده

  1. دوخت شلال ساده | Running stitch

  دوخت شلال ساده ار ابتدایی ترین نوع دوخت در گلدوزی می باشد. برای انجام این دوخت ابتدا سوزن را از زیر پارچه رد کرده و سپس در فاصله ای حدودا نیم سانت جلو تر، سوزن را به آن سمت پارچه وارد کنید. بعد هم مجددا سوزن را با فاصله ی نیم سانتی از زیر پارچه وارد کنید . این کار را به همین صورت تا پایان انجام دهید. تمرین این دوخت به شما کمک می کند تا بتوانید اندازه کوک هایتان را تنظیم کنید تا بتوانید دوخت منظمی داشته باشید. اگر نمی دانید که کدام پارچه برای انجام گلدوزی و شماره دوزی مناسب است، خواندن مقاله پارچه مناسب شماره دوزی را هم به شما پیشنهاد می کنیم.

  هنگام دوخت چنین کوک­ هایی به شکل استاندارد آن می­توانید یکی از رو بزنید و یکی از زیر و یا این که سوزن را به صورت پیوسته چند بار در پارچه فرو کنید تا هنگام بیرون کشیدن آن همزمان چند کوک ساده را ایجاد کرده باشید. افرادی که در این هنر تازه کار هستند، بهتر است کوک­ ها را دانه به دانه یکی از رو و یکی از زیر بزنند، چون ممکن است با یکباره کاری فاصله میان کوک­ ها دقیق نباشد.دوخت شلال ساده

  2- دوخت بخیه | Backstitch

  این دوخت یکی از پرکاربردترین دوخت های ساده در گلدوزی است. برای این دوخت ابتدا سوزن را از پشت پارچه بیرون آورید و به تناسب طرح خود یک کوک بزنید و سوزن را به پشت پارچه هدایت کنید. سپس سوزن را به فاصله کوک اول از پارچه به سمت رو خارج کنید و در انتهای کوک قبلی داخل ببرید.

  این کار موجب پیوستگی دوخت شده و شما می توانید یک دوخت منظم و یکپارچه بدون فاصله را ایجاد کنید.

  دوخت شلال ساده

  3- دوخت ساقه دوزی | Stem stitch

  بدیهی است که از این دوخت برای پر کردن ساقه ی گل ها استفاده می شود. برای شروع ابتدا سوزن را از پشت پارچه بیرون بیاورید و سپس یک کوک متناسب با طرح و طول مناسب بزنید. قبل از اینکه کامل نخ را بکشید ، از وسط کوک روی خط سوزن را بیرون بیاورید و کامل نخ را بکشید تا روی پارچه بنشیند. این کار تا پایان خط ادامه دهید و در انتها نخ را پشت پارچه گره بزنید.

  دوخت ساقه دوزی

  4- دوخت میانه | Split stitch

  این دوخت یک دوخت به هم پیوسته و منظم است که در دوخت بسیاری از خطوط، اعم از نوشته ، ساقه، حاشیه و … کاربرد دارد. ابتدا سوزن را از پشت پارچه بیرون بیاورید و یک کوک بزنید، از میانه نخ های کوک اول، سوزن را بیرون بیاورید و مجدد یک کوک به اندازه قبلی بزنید. و این روند را تا پایان ادامه دهید. این دوخت ظاهری ماننده زنجیره به شما می دهد ، اما دوخت زنجیره در گلدوزی تکنیک و روش خاص خودش را دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

  دوخت میانه گلدوزی

  5- دوخت زنجیره | Chain stitch

  زنجیره دوزی جزء زیباترین و پر کاربردترین دوخت ها در هنر گلدوزی می باشد و شما می توانید برای خرید لوازم گلدوزی و سوزن مخصوص زنجیره دوزی به سایت دوزی گل مراجعه کنید. برای انجام این دوخت ابتدا باید سوزن را از زیر پارچه وارد کنید و مجدد سوزن را در همان نقطه داخل پارچه کنید، قبل از اینکه نخ را کامل بکشید اجازه دهید یک حلقه روی پارچه برای شما باقی بماند و سوزن را حدود نیم سانتی متر جلوتر روی خط از پارچه بیرون آورید و از میان حلقه رد کرده و نخ را کامل بکشید. برای ایجاد یک سری زنجیره پیوسته میباست این کار را تا پایان خط نشانه که برای خود نظر گرفتید ادامه دهید.

  پس سوزن را مجدد در همان نقطه ای که سوزن بیرون آورده اید داخل پارچه کرده و قبل از آنکه کامل بکشید از نیم سانتی متر جلو تر بیرون آورده و از میان حلقه تشکیل شده عبور دهید.

  دوخت زنجیره

  6- دوخت زنجیره تک حلقه | Single chain stitch

  زنجیره تک حلقه به همان روش زنجیره ردیفی دوخته می شود ، با این تفاوت که، بعد از آنکه اولین زنجیره را دوختین به جای ایجاد زنجیره بعدی سوزن را از بالای منحنی تشکیل شده داخل پارچه فرو می کنیم و به اصطلاح بست می زنیم.

  دوخت زنجیره تک حلقه

  7- دوخت گره فرانسوی | French knot

  دوخت گره فرانسوی یکی از دوخت های تزیینی و زیبا است و معمولا برای پر کردن وسط گل ها از آن استفاده می کنند. برای انجام این دوخت سوزن را وارد پارچه کرده و چندین دور نخ را دور سوزن بپیچید. سپس انگشت خود را روی نخ هایی که پیچیدید قرار داده و سوزن را در جایی نزدیک به نقطه شروع در سمت دیگر پارچه وارد کنید. هر چقدر که نخ را بیشتر به دور سوزن بپیچید، گره به دست آمده بزرگتر می شود. برای انجام گلدوزی با نخ مراحل را تا انتها پیش ببرید.

  دوخت گره فرانسوی

  8- دوخت پَرواز (دوخت سرخس یا پا کلاغی) | Fly stitch

  برای این دوخت شما به یک سری علامت گذاری احتیاج دارید ، بهتر است علامت هایی که میگذارید در یک راستای خطی باشد و فواصل آن نیز منظم باشد. با توجه به تصویر ابتدا سوزن را از نقطه A  بیرون آورده و داخل نقطه B ببرید و از نقطه C خارج کنید، دقت کنید که سورن از بین حلقه رد شده و به سمت پایین بکشید، اگه دوخت سرخس به صورت خطی و ادامه دار بود یک کوک بلند بزنید و مجدد مراحل را به انتهای کوک ادامه دهید. در غیر این صورت مطابق تصویر یک بست بزنید.

  دوخت پَرواز

  9- دوخت پَر | Feather stitch

  از پشت پارچه سوزن خود را بیرون بیاورید. سوزن را به طول بخیه در سمت راست نقطه شروع قرار دهید. سوزن سورن را پایین تر از حدفاصل بین دو نقطه ز پارچه بیرون بیاورید و میان حلقه رد کرده و حلقه را محکم کنید. اولین بخیه شما کامل است. تصمیم بگیرید که آیا دوست دارید بخیه بعدی شما به راست یا چپ برود. سوزن خود را به طول بخیه یا در سمت راست یا چپ قرار دهید و راحل قبل را تکرار کنید. حالا بخیه دوم شما کامل است. به همین روش ادامه دهید. شما می توانید یک کوک به سمت چپ ، سپس به سمت راست و سپس دوباره به سمت چپ دهید. یا برای داشتن ظاهری متفاوت 2 بخیه در سمت راست و 2 تا سمت چپ را امتحان کنید. برای پایان دادن به آخرین بخیه در ردیف ، یک کوک قلاب کوچک را روی حلقه بزنیدو آن را در جای خود محکم کنید.

  در صورت نیاز به خرید وسایل مورد نیاز برای هنر گلدوزی به سایت دوزی گل مراجعه کنید.

  دوخت پَر

  10- دوخت دندان موشی | Blanket stitch

  بخیه دندان موشی یک لبه تزئینی ساده را ایجاد می کند و همچنین می توانید برای گلدوزی های سطحی از آن استفاده کنید. برای شروع سوزن خود را از پشت و از لبه بالا بیاورید. سوزن خود را به دور لبه و از پشت پارچه در همان نقطه ای که شروع کرده اید ، برگردانید و یک حلقه در اطراف لبه ایجاد کنید. سوزن خود را از طریق حلقه ای که اخیراً درست کرده اید در لبه پارچه قرار دهید. اکنون نخ شما لنگر خورده است و شما آماده هستید که اولین بخیه را شروع کنید. سوزن خود را از لبه و از بخیه شروع خود وارد کنید. سوزن خود را به سمت جلو و در اطراف لبه و از طریق حلقه بکشید. بخیه را محکم بکشید. برای بخیه های بیشتر این کار را تکرار کنید.

  دوخت دندان موشی

  11- ساتن دوزی (توپر دوزی، دوخت رفت و برگشتی) | Satin stitch

  توپر دوزی به شلال هایی گفته می شود که در کنار هم دوخته می شوند. از دوخت توپر برای پر نمودن برگ ها، گلبرگ ها، نوشته ها و هر سطحی که میخواهید پر کنید استفاده می شود. برای دوخت توپر، میتوانید جهت دوخت ها را به صورت صاف افقی، صاف عمودی و مورب بزنید و این کاملا به طرح و سلیقه شما بستگی دارد. برای این مدل دوخت کافی است که سوزن را از راست به پارچه فرو کرده و از قسمت چپ خارج نمایید. توجه داشته باشید که بهتر است همیشه از وسط و یا از پهن ترین قسمت طرح شروع به دوخت کنید و به سمت کناره ها و یا قسمت های باریکتر بروید. حتما از پارچه مناسب برای سوزن پانچ استفاده کنید.

  نکته مهمتر این است که از این دوخت برای سطح های بزرگ و عریض استفاده نکنید چون جلوه و زیبایی چندانی ندارد، در این طرح ها بهتر است دوخت شماره 12 را به کار ببرید.

  ساتن دوزی

  12- ابریشم دوزی (دوخت کوتاه و بلند) | Long and short stitch

  بخیه بلند و کوتاه برای پر کردن فضاهای بزرگ به طور کامل بسیار عالی است. همچنین می توانید رنگها را برای هر دو سطر تغییر دهید تا جلوه ای درهم آمیخته و سایه روشن بخود بگیرند. ابتدا شکلی را که می خواهید پر کنید تعیین کنید. ردیف اول بخیه ها را در امتداد و لبه شکل کار کنید. بین بخیه های بلند و کوتاه را با بخیه های کوتاه و بلند دیگر جایگزین کنید. . این کار را تا کامل پر شدن سطح مورد نظر خود ادامه دهید. این دوخت برای گلبرگ ها، برگ ها و و کلیه سطوح میتوانید استفاده کنید، توجه داشته باشید این دوخت یک دوخت سطحی است و نتیجه کار شبیه به دوخت های ماشینی است، به همین دلیل ارزش بالایی دارد.

   ابریشم دوزی

  این دوخت ها اصلی ترین و پرکاربردترین دوخت های پایه در گلدوزی می باشند. امیدواریم از این آموزش استفاده کنید و خود را برای دوخت کارهای حرفه ای آماده کنید.

  جهت مشاهده و خرید لوازم گلدوزی و خرید پارچه شماره دوزی با کیفیت و قیمت مناسب به فروشگاه دوزی گل مراجعه کنید.

  برای ارسال دیدگاه اول باید ثبت نام یا ورود انجام دهید.