X
سبد خرید
0
جمع کل
تکمیل سفارش
{ ارسال روزهای یکشنبه و سه شنبه از طریق پست پیشتاز - ارسال با پیک در تهران }
بستن

گلدوزی با کاموا روی بافتنی

فهرست مقاله

  گلدوزی با کاموا روی بافتنی جزو یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایرانی است که کاموا مواد اولیه و اصلی تشکیل دهنده آن است. به طور کلی هر دوختی که توسط نخ کاموا انجام شود، کاموا دوزی نام دارد. این روش دوخت در ایران قدمت بسیار طولانی دارد.

  بنابر نوشته های تاریخی می توان گفت در دوران هخامنشی، اشکانی و مخصوصا ساسانی برای تزئین لباس، درفش یا حتی پرده از آن استفاده می گردید و پس از دوره اسلامی شکوفایی این هنر با کاربردهای بسیار گستره تر در دوران سلجوقی، صفوی و تیموری نمود پیدا کرد. اگر شما هم به هنر کاموا دوزی علاقه دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بسیار کاربردی را بدست آورید.

  آموزش گلدوزی با کاموا روی بافتنی

  آموزش گلدوزی با کاموا روی بافتنی

  یکی از شاخه های پرطرفدار رشته هنری گلدوزی، کاموا دوزی است که در میان علاقمندان به این رشته هنری بسیار پرطرفدار به شمار می آید. برای اجرای این کار به پارچه کشبافت مناسب و چند رشته نخ کاموایی در رنگ های متفاوت نیاز دارید. در روش کاموا دوزی بر خلاف گلدوزی بر روی پارچه، به کارگاه نیاز ندارید و بدون استفاده از آن مراحل کاموا دوزی راحت تر انجام می گیرد.

  گلدوزی با کامواهای رنگی یکی از موارد جذاب در هنر کاموادوزی است که عموما بر روی لباس، شال، مانتو، کیف و حتی کمربند مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از موارد متداول استفاده از گلدوزی با کاموا، گلدوزی بر روی لباس های بافتنی همچون شال، ژاکت، دستکش، کلاه و سایر موارد است.

  مراحل و لوازم مورد نیاز گلدوزی با کاموا روی بافتنی

  برای شروع گلدوزی بر روی بافتنی به برخی لوازم اولیه نیاز دارید، برخی از این لوازم عبارت اند از: یک سوزن گلدوزی از سایز یک تا پنج، قیچی تیز کوچک، کاموا گلدوزی، لایی محلول در آب و سطح مدنظر برای شروع گلدوزی.

  مرحله اول:

  برای شروع گلدوزی با کاموا روی بافتنی ابتدایی ترین کاری که نیاز است انجام دهید انتخاب لباس یا سطح مورد نظر برای انجام گلدوزی است. بهتر است مورد انتخاب شده دارای بافت محکمی باشد، چرا که گلدوزی بر روی بافتنی های درشت بافت کمی دشوار است.

  مرحله دوم:

  اگر در هنر گلدوزی تازه کار هستید، از طرح های ساده تر برای شروع استفاده کنید. لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین چالش های گلدوزی بر روی کشبافت، انتقال الگو روی پارچه است. برای انتقال طرح روی بافت راه های متعددی وجود دارد. یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار، استفاده از کاغذ ردیابی یا تثبیت کننده محلول در آب است. استفاده از این کاغذها در حین کار به بافت شما استحکام می بخشد و از خراب شدن طرح شما جلوگیری می کند.

  مرحله سوم:

  استفاده از بوبین گلدوزی. بوبین وسیله ای است که با استفاده از آن ها، از گره خوردن نخ ها جلوگیری بعمل آمده و کار برای انجام گلدوزی یا شماره دوزی بسیار راحت تر می شود.

  مرحله چهارم:

  توصیه می شود برای گلدوزی بر روی کاموا یا کشبافت تا حد ممکن از کارگاه استفاده نشود، چرا که سبب وا رفتگی طرح شما خواهد شد. تنها کاری که نیاز است در گلدوزی بر روی کاموا انجام دهید این است که بدون کشیدن پارچه و کوک ها طرح مد نظر خود را پیش ببرید.

  گلدوزی با کاموا روی لباس بافتنی

  گلدوزی با کاموا روی لباس بافتنی

  به صورت کلی می توان گفت، کاموا نخی است که از کرک یا ابریشم درست شده باشد و لباس های زمستانی همچون ژاکت، بلوز و سایر موارد از آن تهیه می شود. طرح های بسیار زیادی را می توان در کاموا دوزی مورد استفاده قرار داد، برخی از این نقش ها عبارت اند از: گل بوته، لچک و ترنج اسلیمی، طرح های هندسی، مناظر و دورنما سازی، پر طاووس، طرح های جناقی و سایر موارد.

  مدل های گلدوزی با کاموا

  گلدوزی روی کاموا را می توان به دو روش گلدوزی با دست و گلدوزی با چرخ انجام داد، اینکه کدام روش برای شما مناسب است به نوع پارچه و میزان مهارت شما بستگی دارد. بعد از انتخاب روش گلدوزی باید جنس نخ، جنس کاموا و طرح مدنظر خود را انتخاب کنید و سپس شروع به گلدوزی کنید. مدل ها و طرح های بسیار متنوعی برای گلدوزی وجود دارد، یکی از زیباترین دسته های مدل گلدوزی الهام گرفتن از طبیعت است. برخی از این مدل ها عبارت اند از: طرح های گلدوزی گل کاموایی، درخت، پروانه و سایر موارد.

  توصیه می شود برای زیباتر شدن طرح گلدوزی بهتر است رنگ کاموای انتخاب شده و رنگ لباس با یکدیگر مطابقت داشته باشند. باید بگوییم که گلدوزی با کاموا اغلب بر روی لباس های بافتنی انجام می شود و جذابیت خاص تری را نسبت به گلدوزی با کاموا بر روی پارچه شماره دوزی را برای شما دارد.

  مدل های گلدوزی با کاموا

  تفاوت سوزن‌ های مناسب در گلدوزی با کاموا و با انواع دیگر نخ گلدوزی

  سوزن‌ های استفاده شده در گلدوزی با کاموا و نخ گلدوزی از لحاظ طراحی و عملکرد با هم تفاوت‏ هایی دارند. سوزن‌های گلدوزی با کاموا عموما دارای سر نازک و بلندی هستند که به راحتی از سلول‌ های کاموا عبور کنند و نخ را به درستی به کاموا بچسبانند. این سوزن‌ها ضمن ایجاد جایی برای نخ در کاموا، از جدا شدن نخ در طول زمان گلدوزی جلوگیری می‌کنند.

  در مقابل، سوزن‌ های استفاده شده در گلدوزی با انواع نخ های دیگر معمولا سر کوچکتری دارند و طراحی شده‌اند تا نخ گلدوزی را به راحتی از بافت مخمل یا پارچه دیگری که در حال گلدوزی است، عبور دهند. این سوزن‌ ها به طور کلی برای سریعتر و راحت‌ تر گلدوزی با نخ‌ های نرم و کشیده تر طراحی شده‌اند.

  سایت دوزی گل عرضه کننده وسایل مناسب برای کار گلدوزی است.

  برای ارسال دیدگاه اول باید ثبت نام یا ورود انجام دهید.