به دلیل انبارگردانی و جابجایی امکان خرید و سفارش از محصولات ناموجود تا تاریخ 2 بهمن ماه مقدور نخواهد بود

قوانین گلدوزی

Sunday، ۱۰ Aazar ۱۳۹۸

در این مقاله به بررسی قوانین گلدوزی می پردازیم.

هر کاری دارای یک اصول و قواعدی می باشد. اگر فرد بخواهد کاری را شروع کند بهتر است، اصول و قواعد را به صورت صحیح یاد بگیرد . بعد از یادگرفتن این اصول، می توانید کار را به صورت حرفه ای تر شروع کنید و بعد از آن متوجه می شوید کار به آن سختی ها که تصور می کردید نیست . گلدوزی از انواع هنر ها می باشد که افرادی که دوست دارند از هنر های دستی خود لذت ببرند ، می توانند از این هنر استفاده نمایند و در هر قسمتی از منزل خود از آن استفاده نمایند . همچنین افرادی که هنر دوست هستند، می توانند با استفاده از گلدوزی در ساعاتی که استراحت می کنند و زمان های بدون استفاده دارند، یک هنر دستی زیبا خلق کنند .

در ادامه سعی می شود تا به سوال های زیر پاسخ داده شود:

اولین قانون گلدوزی چیست؟

دومین قانون گلدوزی چیست؟

قوانین شروع گلدوزی چیست؟

اصول و قوانین انتقال طرح روی پارچه چیست؟

قوانین کوک ها و گره های پایه ای گلدوزی چیست؟

اولین قانون گلدوزی چیست؟

شاید برای شما هم سوال شود که اولین و پایه ای ترین قانون برای گلدزوی چیست؟ این را بدانید که دریافت آموزش های دقیق و اصولی ، پایه ای ترین اصل و قانون گلدوزی است. چرا که اگر شما گلدوزی را به روشی اشتباه بیاموزید تا انتها مسیر را اشتباه می روید و هرگز متوجه نمی شوید چرا دیگران گلدوزی های زیباتری از شما دارند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود در دوره ها آموزش گلدوزی وب سایت دوزی گل شرکت کنید و از آموزش های اصولی این وب سایت استفاده نمایید. در عین حال می توانید با خیال راحت مطمئن باشید که اصل اولیه و پایه ای گلدوزی را به درستی انجام داده اید.

دومین قانون گلدوزی چیست؟

پس از عبور از اولین قانون گلدوزی می توانید به این مرحله بپردازید. دومین اصل یک گلدوزی درست، تهیه وسایل استاندارد می باشد. برای این منظور می بایست وسایل متناسب با گلدوزی، از جمله سوزن مناسب برای گلدوزی و نخ مناسب گلدوزی و ... را بشناسید همچنین نحوه خریداری و دریافت مشاوره برای انتخاب وسیله مناسب را بدانید. برای این منظور می توانید به بخش خرازی سایت دوزی گل مراجعه کنید. و مطمئن باشید که استاندارد ترین وسایل موجود در بازار را می توانید از این سایت تهیه کنید

قوانین شروع گلدوزی چیست؟

برای شروع گلدوزی شما به یک پایه گلدوزی به همراه نخ و سوزن کوچک و بزرگ ، قیچی و ماژیکی که برای گلدوزی استفاده میشود و یا ماژیک هایی که قابلیت پاک شدن از روز پارچه را دارند، نیاز دارید . کارگاه های گلدوزی در سایزهای مختلف است، ولی اگر شما فردی مبتدی هستید ، بهتر است از کارگاه های کوچک استفاده نمایید . پارچه را به صورتی مربعی متناسب با کارگاهی که استفاده میکنید ، انتخاب نمایید . گام بعدی نخ کردن سوزن می باشد که برای اینکه راحت تر سوزن نخ شود باید سر نخ را کمی مرطوب کنید و سپس با دقت سوزن را نخ کنید . در گلدوزی نباید نخ به صورت دو لایه باشد سعی کنید نخ را خیلی بزرگ یا کوتاه نگیرید. اگر نخ شما بزرگ باشد احتمال گره خوردن نخ وجود دارد و اگر نخ شما کوتاه باشد باید خیلی سریع سوزن ها را نخ کنید .

اصول و قوانین انتقال طرح روی پارچه چیست؟

انتقال طرح روی پارچه یکی از مهم ترین مراحل و اصول گلدوزی می باشد. هر چه دقت انتقال طرح بیشتر شود، دقت طرح نهایی شما بالا تر است و در نهایت زیبایی کار شما هم دو چندان است. برای انتقال طرح گلدوزی روی پارچه دو روش اساسی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آموزش دقیق انتقال طرح گلدوزی روی پارچه میتوانید به همین مقاله مراجعه کنید

قوانین کوک ها و گره های پایه ای گلدوزی چیست؟

در این بخش سعی می شود تا قوانین هر کدام از کوک های پایه ای گلدوزی ارائه شود.

اگر انتخاب کوک ها و گره های گلدوزی بر اساس قوانین هر کدام از آنها صورت نگیرد، می تواند همه طرح شما را خراب کند. پس سعی کنید تا آنجا که می توانید بر انواع کوک ها و گره ها تسلط کافی داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که ما سعی نداریم این کوک ها را به طور کامل به شما بگوییم بلکه قوانین اصلی حاکم بر هر کدام از انها در این بخش ارائه شده است. همچنین می توانید برای مطالعه مقاله آموزش گل دوزی از ابتدا ، به این مقاله مراجعه کنید

معمولا نخ ها شش رشته دارند اگر می خواهید یک کار با ظرافت بالا انجام دهید سعی کنید رشته های نخ را کم کنید .در زیر به صورت دقیق به کوک ها اشاره کرده ایم :

در گام نخست سوزن را باید جلوی پارچه بزنید و بعد کوک را به جهت راست ببرید ،

گام بعدی سوزن را باید از پشت به سمت جلو پارچه هدایت کنید .

از سوراخی که در قسمت آخر در سمت راست است برای خارج کردن سوزن استفاده کنید .

کوک زیگزاگی

برای شروع کار باید این گام ها را تکرار نمایید . برای یادگیری بهتر است از کوک های زیگزاگی استفاده نمایید و از سمت راست شروع به کار کنید . کوک ها زمانی زیباتر به نظر می آیند که یکسان و منظم باشند برای اینکار انتخاب سوراخ بسیار مهم است و باید به صورتی استفاده کنید که انتهای کوک قبلی و برای شروع کوک بعدی استفاده شود . یک کار تمیز به صورتی است که پشت کار نیز تمیز و مرتب می باشد . حتی زمانی که کار به صورت تمیز انجام می شود نخ کمتری استفاده می شود .

کوک زنجیری

یک روش دیگر از کوک ها ، کوک زنجیری می باشد ، این کوک از سری کوک های تزئینی زیبا است. در حین کار شما می توانید از کوک های زیگزاگی استفاده کنید. بیشتر از کوک های زنجیری برای ایجاد بافت در کار استفاده می شود. مثلا اگر شما طرح کیک دارید و میتوانید برای خامه های روی کیک از کوک های زنجیره ای استفاده نمایید . یا مثلا طرح درخت برای برگ های مدنظر از آن استفاده نمایید. همچنین گل ها و حتی حیواناتی که می خواهید طرح کرکی بدن آنها را بهتر نشان دهید .

برای اینکه کوک های زنجیری طراحی کنید، نخ را به سمت بالا بکشید و یک کوک کوچک ایجاد کنید اگر می خواهید اندازه ای تمیز داشته باشید یک دانه برنج را درنظر بگیرید و سعی کنید از دانه برنج بزرگتر نشود .و بعد دوباره وسط کوک را در نظر بگیرید و به پشت پارچه برگردید . زمانی کار شما تمیز تر دیده می شود که کوک ها کوتاه باشد و نظم باید بین 0.3 الی 0.6 باشد و اگر به این صورت باشد کوک های زده شده کثیف می باشند .

کوک های ریشه ای

یکی از روش های دیگر گلدوزی ایجاد کوک های ریشه ای میباشد ، کوک ریشه ای به شما کمک می کند که گل و شاخ را به صورت دقیق گلدوزی نمایید . همچنین شما می توانید از کوک های ریشه ای برای متن استفاده کنید زیرا با این گلدوزی می توانید قسمت هایی که درمتن نیاز دارد تیز باشد را گلدوزی نمایید . کوک ریشه ای تا حد زیادی مانند کوک زیگزاگی می باشد با کمی تفاوت.

برای شروع کار باید یک کوک با ابعاد یک دانه برنج بدوزید و بعد سوزن را از هر طرفی که می خواهید راست یا چپ در کوک قبلی فرو کنید. دقت داشته باشید در نزدیکی کوک قبلی باشد و بعد از انتخاب جهت کوک دقت داشته باشید، کوک ها در همان راستایی که می خواهید، باید باشد. دقت داشته باشید برای اینکه کار نهایی شما تمیز باشد ، بهتر است قبل از آن خطی که می خواهید را بکشید زیرا اگر بدون خط کار را شروع کنید، شما می توانید به سختی طرح مورد نظر را پیدا کنید، برای کوک های بعدی و به مشکل بر بخورید و سرعت کار شما تا حد زیادی کندتر شود .

کوک اطلسی

کوک اطلسی یکی از روش های گلدوزی دیگر می باشد و شما زمانی که می خواهید از رنگ های مختلف استفاده کنید و یا قصد دارید داخل اشکال یا حروف را پر کنید، بهتر است از این کوک ها استفاده نمایید . برای اینکه بتوانید یک طرح زیبا و ساده خلق کنید بهتر است از طرح های ساده استفاده کنید و ابتدا یک طرح ساده را به سلیقه خود انتخاب کنید و طرح آن را بر روی پارچه بکشید و سپس با کمک کوک های زیگزاگی خطوط طرح را مشخص نمایید و بعد به راحتی با کوک های اطلسی داخل آن را پر کنید . در زمان کوک های اطلسی شما باید به دو روش مهم توجه نمایید سعی کنید به خط های کناری نزدیک شوید با این روش کار شما زیباتر می شود و در انتهای کار ، کاری پرتر دارید در این روش شما می توانی بدون محدودیت هر جایی که خالی بود را به عقب برگردانید و دوباره کوک اطلسی بزنید حتی می توانید از کوک های دانه نیز استفاده نمایید .

کوک های دانه ای

کوک های دانه ای بسیار شبیه کوک های زیر رو می باشد در این روش دیگر شما نباید خود را به یک خط محدود کنید و می توانید به صورت رندوم کار خود را انتخاب نمایید . کوک هایی که به صورت مستقیم استفاده می کنید می تواند به صورت نامنظم باشد و هیچ دقت برای اینکه کوک های یک اندازه داشته باشید نیاز نیست . شما برای کوک هایی که به صورت دانه ای هستند دیگر نیاز ندارید نخ زیادی استفاده کنید و با کمترین نخ ها می توانید طرح های زیبایی را به صورت نقطه ای خلق کنید . از کوک های دانه ای می توانید برای قسمت هایی که خالی است استفاده کنید و از کوک های مستقیم می توانید برای اضافه کرد جزئیات مدنظر ، پر کردن داخل شکل ها ، و یا حتی در بعضی از مواقع برای اینکه سایه ای از شکل ایجاد کنید می توانید از این کوک ها استفاده نمایید .

گره فرانسوی

گره فرانسوی یکی دیگر از روش های گلدوزی می باشد. گره فرانسوی کمی سخت می باشد و معمولا افرادی که در زمینه گلدوزی فعالیت دارند مانند یک کابوس می باشد . یکی از ویژگی های گره های فرانسوی این است که بسیار ظریف هستند و مشابه یکدیگر نمی باشند. به همین دلیل می توانید با این گره ها طرح های زیادی را خلق کنید . از نمونه طرح های گره های فرانسوی می توان به وسط گل ها و طرح های توپی چشم ها از این گربه ها استفاده نمایید ، همچنین به دلیل صافی که دارد، می توانید برای نقطه ها در حروف گلدوزی شده می توانید استفاده نمایید .

برای یک گره فرانسوی باید ابتدا نخ را به سمت مقابل پارچه به بیرون هدایت دهید سپس نخی که بین سوزن و پارچه قرار دارد را بین یک تا سه بار دور سوزن بپیچانید ،به این صورت که اولی گره کوچک دومی گره متوسط و سومی گره بزرگ باید باشد .بعد نخ را به صورت محکم نگه دارید تا کاملا اطراف سوزن قرار بگیرد . بعد از آن باید با دست دیگر سوزن را از پشت در قسمتی که نخ بیرون آمده قرار دهید . سپس نخ را به صورت محکم نگه دارید و سوزن را از بین آن به سمت بیرون بکشید . برای اینکه گره فرانسوی را یاد بگیرید بهتر است چند باری این کار را تکرار کنید .

از شما همراهان عزیز سپاس فراوان داریم که تا انتهای این مقاله با ما بودید. مجددا به شما پیشنهاد می شود تا در دوره های آموزش گلدوزی سایت دوزی گل شرکت کنید تا بتوانید اولین و مهم ترین بخش از قوانین گلدوزی را به درستی پیش ببرید. امیدواریم که از مقاله های این سایت استفاده کافی برده باشید. همچنین شما می توانید از طرح های گلدوزی خود عکاسی کنید و برای ما ارسال کنید تا در سایت دوزی گل نمایش داده شود