به دلیل انبارگردانی و جابجایی امکان خرید و سفارش از محصولات ناموجود تا تاریخ 2 بهمن ماه مقدور نخواهد بود

طرح گلدوزی روی پارچه

Sunday، ۳ Aazar ۱۳۹۸

ما در طراحی این مقاله قصد داریم شما مخاطبان محترم را با طرح گلدوزی روی پارچه آشنا کنیم، برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ی ما را دنبال کنید.

سوالاتی که قرار است در این مقاله به آن ها بپردازیم به شرح زیر می باشد:

- گلدوزی چیست؟

- طرح گلدوزی روی پارچه چگونه انجام می شود؟

- بعد از انجام طرح گلدوزی روی پارچه چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

- رنگ در طرح گلدوزی روی پارچه چه تاثیری می تواند داشته باشد؟

- طرح گلدوزی روی پارچه در چند حالت انجام می گیرد؟

- آیا نوع دوخت تاثیری در طرح گلدوزی روی پارچه دارد؟

گلدوزی چیست؟

امروزه هنرهای زیادی وجود دارد که افراد علاقه مند به هنر و انجام کارهای زینتی می توانند به آن ها روی آورند، یکی از هنرهای شناخته شده که به عنوان پرطرفدارترین کارهای هنری به حساب می آید مربوط به گلدوزی می شود. این حرفه در کارهای دستی و صنایع دوخت، کاربرد بسیار زیادی دارد. هنر گلدوزی از کاربردهای بسیار بالایی برخوردار است که در موارد مختلفی از آن استفاده می کنند. اگر به این موضوع دقت کرده باشید متوجه می شوید که نقش و نگار گلدوزی بر روی لباس های مختلف مانند: شلوار، مانتو، روسری، شال، کلاه و... وجود دارد.

لازم بذکر است که گلدوزی در طرح های بسیار مختلفی دیده می شود که از نخ های مختلفی با رنگ های متنوعی دوخته شده اند. افرادی که علاقه مند به گلدوزی هستند می توانند دوره های آموزشی گلدوزی را در کانون ها و آموزشگاه های مربوطه یاد بگیرید و به عنوان یک کار حرفه ای از آن استفاده کنید. یکی از بهترین مراجع آموزش گلدوزی، ثبت نام در دوره های آموزشی سایت دوزی گل می باشد.

طرح گلدوزی روی پارچه چگونه انجام می شود؟

زمانی که قصد دارید گلدوزی را انجام دهید ابتدا باید به یکسری مراحل خوب دقت کنید تا بتوانید یک طرح مناسب به وجود آورید. قبل از گلدوزی شما باید پارچه موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس طرح انتخاب شده را روی آن به وجود آورید. شاید این سوال برای شما مخاطبان پیش آمده باشد که چگونه می توانیم طرح گلدوزی را روی پارچه اعمال کنیم؟! در پاسخ به این سوال می توان گفت روش های متفاوتی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از این روش ها طرح های مختلفی را روی پارچه ایجاد کنید. برای این منظور می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

بعد از انجام طرح گلدوزی روی پارچه چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

پس از آنکه تمامی مراحل مربوط به طرح پارچه گلدوزی انجام دادید، می توانید آن را درون کارگاه بگذارید یا اینکه به وسیله بعضی از وسایل تزئینی مانند مروارید، روبان، برچسب های مختلف و... شروع به زیبا تر کردن هنر خود کنید، معمولا افرادی که می خواهند گلدوزی بسیار زیبایی را انجام دهند شروع به تزیین آن می کنند اما اگر قصد دارید یک گلدوزی ساده داشته باشید لازم نیست که حتما آن را با وسایل دیگر مزین کنید، پس در واقع همه چیز به سلیقه ی شما بستگی دارد.

رنگ در طرح گلدوزی روی پارچه چه تاثیری می تواند داشته باشد؟

یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در طرح گلدوزی روی پارچه می تواند مربوط به رنگ هایی شود که قراراست بکار رود. هر کدام از رنگ های سرد و گرم براساس سلیقه افراد می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و بر روی روح و روان انسان ها نتیجه بسزایی داشته باشد. خوب است در زمان انتخاب رنگ، از رنگ هایی استفاده کنید که ترکیب آن ها با یکدیگر بسیار زیبا باشد و از طرفی بتواند افراد زیادی را به خود جذب کند.

به طور کلی سه رنگ قرمز ، آبی و زرد رنگ های اصلی هستند و باقی رنگ ها با ترکیب کردن این سه با هم به وجود می آید. مثلا رنگ سبز، از ترکیب دو رنگ زرد و آبی به دست می آید. هر چه میزان رنگ زرد در ترکیب بیشتر باشد، سبز کم رنگ تر و هر چه میزان آبی بیشتر باشد ، سبز پر رنگ تر می شود. به همین ترتیب رنگ بنفش از ترکیب دو رنگ آبی و قرمز به دست می آید. در این زمینه به شما پیشنهاد می شود که دایره رنگ ها را به خوبی بشناسید و بدانید که رنگ های مکمل کدام هستند، این موارد باعث می شود تا شما بتوانید در انتخاب رنگ گلدوزی خود با مهارت بیشتری قدم بردارید و در نهایت طرح گلدوزی زیبا تری داشته باشید.

طرح گلدوزی روی پارچه در چند حالت انجام می گیرد؟

همانطور که در مقاله های قبلی گفته شد مراحل مختلفی وجود دارد که بتوانید طرح خود را روی پارچه ایجاد کنید، اما خوب است بدانید برای طرح گلدوزی روی پارچه شما می توانید در دوحالت گلدوزی را انجام دهید، یکی از حالت ها مربوط به گلدوزی دستی و دیگر مربوط به گلدوزی می شود که توسط دستگاه های پیشرفته همچون چرخ خیاطی انجام می گیرد.

آیا نوع دوخت تاثیری در طرح گلدوزی روی پارچه دارد؟

دوخت های بسیار مختلفی وجود دارد که می توانید از آن در گلدوزی استفاده کنید، اما نکته مهمی که باید درباره ی این موضوع داشته باشید این است که هر نوع دوختی در گلدوزی با توجه به نوع طرحی که دارد ممکن است زیبا نباشد چرا که باید با توجه به نوع پارچه و نوع طرح سعی کنید که دوختی را برای آن درنظر بگیرید که باعث شود طرح آن بدرستی دیده شود و به زیبایی آن کمک کرده باشد. در بعضی مواقع با توجه به سفارش هایی که مشتریان به شما می دهند مجبور هستید طبق سلیقه آن ها طرح گلدوزی روی پارچه را همراه با رنگ و نوع دوخت انجام دهید.

در نهایت می توان گفت که طرح گلدوزی روی پارچه توسط ابزارهای مختلف با روش های بسیار ساده ای انجام می شود، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به گلدوزی علاقه بسیاری دارید، پیشنهاد می کنیم حتما دوره های آموزشی گلدوزی سایت دوزی گل را پشت سربگذارنید، چرا که با شرکت در این دوره ها می توانید با تمامی ابزارهای گلدوزی همراه با ایجاد طرح گلدوزی رو پارچه آشنا شوید و بصورت حرفه ای بیاموزید، پس از گذراندن شما می توانید از این طریق فعالیت کاری خود را آغار کنید و درنهایت به درآمد برسید.

ما در طراحی این مقاله توانستیم فقط بخشی از مطالب مربوطه را برای شما مخاطبان شرح دهیم. امیدواریم اطلاعات کافی و سودمندی را نسبت به این مقاله کسب کرده باشید.