به دلیل انبارگردانی و جابجایی امکان خرید و سفارش از محصولات ناموجود تا تاریخ 2 بهمن ماه مقدور نخواهد بود

انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی

Sunday، ۱۰ Aazar ۱۳۹۸

ما در طراحی این مقاله قصد داریم شما مخاطبان محترم را با انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی آشنا کنیم، برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ی ما را دنبال کنید.

برای گلدوزی با دست باید سه مرحله ای که در ادامه گفته می شود را انجام دهید.

مرحله اول: ابتدا باید یک طرح برای گلدوزی خود در نظر بگیرید. برای این کار می توانید از طرح های آماده یا طرح خام گلدوزی و همچنین الگو های آماده ای که با سرچ کردن در اینترنت پیدا می کنید استفاده نمایید. همچنین می توانید طرحی که در ذهن دارید را بر روی پارچه کشیده و گلدوزی را انجام دهید.

مرحله دوم: بر روی پارچه ای که آماده کرده اید طرح مورد نظر خودتان را پیاده کنید و ییا به عبارت بهتر طرح مربوطه را بر روی پارچه بیاندازید. و بعد شروع به دوختن گل ها نمایید

مرحله سوم: برای انجام گلدوزی، باید تمام دوخت هایی که در گلدوزی کاربرد دارند را بلد باشید و متناسب با طرحی که دارید از یکی از آنها استفاده نمایید. انواع دوخت ها: گره فرانسوی، گره رکوکو، دوخت بولین، دوخت ساده و دوخت مورب، دوخت زنجیره

بعد گلی را که مایلید گلدوزی نمایید را پیدا کنید. انواع گل ها مانند گل رز عنکبوتی، ساقه دوزی، رزپیچ، رز مینیاتوری را می توانید انتخاب کنید و به دو صورت ساده یا برجسته گلدوزی را انجام دهید. به گلدوزی برجسته گلدوزی برزیلی گفته می شود.

همانطور که در این مراحل هم گفته شد، انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی یکی از مهم ترین موارد برای گلدوزی می باشد. پس این مقاله را دنبال کنید تا بتوانید به درستی هر چه تمام تر این کار را انجام بدهید.

سوالاتی که قرار است در این مقاله به آن ها بپردازیم به شرح زیر می باشد:

1. انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی چگونه انجام می شود؟

2. چه نوع ابزاری برای انداختن طرح روی پارچه گلدوزی نیاز است؟

3. برای انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی چه روش هایی وجود دارد؟

4. کاغذ کاربن چه تاثیری برای انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی دارد؟

5. استفاده از کارگاه برای انداختن طرح روی پارچه گلدوزی چگونه است؟

6. چگونه می توانیم انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی را یاد بگیریم؟

انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی چگونه انجام می شود؟

خوب است که بدانید امروزه یکی از پرطرفدارترین کارهایی که بیشتر بانوان به آن روی می آورند مربوط به گلدوزی می شود، که به عنوان یک هنر به آن نگاه می کنند. انجام این مهارت باعث می شود بتوانید طرح های مختلف گلدوزی را به خوبی یاد بگیرید و برای ایجاد طرح های مختلف برروی پارچه و... از هنر خود استفاده کنید. یکی از بخش هایی که در گلدوزی با آن آشنا می شوید مربوط به انداختن طرح روی پارچه است. شاید این سوال در ذهن شما مخاطبان رخ دهد که چگونه می توانیم طرحی را بر روی پارچه به عنوان گلدوزی ایجاد کنیم؟!

در پاسخ به این سوال گفته می شود که انجام این کار بسیار ساده است که در زمان آموزش این دوره می توانید با آن آشنایی کاملی پیدا کنید، اگر بخواهیم بطور کلی این موضوع را برای شما علاقه مندان بازگو کنیم، می توان گفت با انتقال دادن الگو از پارچه ای به پارچه دیگر انجام می شود. در ادامه ی مقاله روش هایی که باعث می شود شما بتوانید طرحی را روی پارچه برای گلدوزی قرار دهید را شرح می دهیم.

چه نوع ابزاری برای انداختن طرح روی پارچه گلدوزی نیاز است؟

با توجه به سوال مطرح شده لازم است که بدانید برای انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی مسلما نیاز به ابزارهایی مخصوصی داریم که بتوانیم طرح خود را اعمال کنیم، این ابزارها شامل موارد زیر می شود:

- پارچه ای که قرار است بر روی آن طرح را انجام دهید

- طرحی که قرار است گلدوزی شود

- قلم مخصوص پارچه

- سوزن ته گرد

- حلقه گلدوزی

- جعبه نور

- کارگاه

- متر

- چسب

- هویه

- شابلون

- قیچی

- کاغد الگو

- چسب پارچه

با در اختیار داشتن هریک از این ابزارها به راحتی می توانید طرحی را که دوست دارید و یا قرار است برروی پارچه انجام شود به خوبی انتقال دهید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که شما حتما باید سعی کنید نحوه ی استفاده از هریک ابزارها را به خوبی بدانید و اطلاع د اشته باشید که کدام وسیله قرار است در چه مرحله ای بکار گرفته شود، اما اگر زمانی دوره های مربوطه را پشت سر بگذارنید به شما درباره ی هریک از ابزارها اطلاعاتی گفته می شود.

برای انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی چه روش هایی وجود دارد؟

زمانی که می خواهید طرح خود را بر روی پارچه اعمال کنید باید حتما مراحل زیر را به درستی انجام دهید:

- روش اول:

*طرحی که قرار است به روی پارچه منتقل شود را انتخاب کنید: برای در اختیار داشتن طرح می توانید طرح مدنظر خود را پرینت کنید و یا اینکه بصورت طراحی انجام دهید، اگر زمانی قصد داشتید طرح انتخاب شده را خودتان طراحی کنید باید حتما اندازه ی حلقه گلدوزی را مدنظر داشته باشید پس از آن می توانید حلقه را بر روی کاغذی قرار دهید، در این حالت باید دورتادور حلقه را توسط یک مداد ترسیم کنید. بعد از انجام این کار می توانید طرح کشیده شده را روی پارچه را قرار دهید. اما اگر زمانی طرح انتخابی شما به حالت پرینت شده بود باید حتما خطوط آن را توسط مداد پررنگ کنید، پس از پررنگ کردن می توانید مراحل گلدوزی را انجام دهید.

*انتقال طرح گلدوزی: یکی از شناخته شده ترین روش ها جهت انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی مربوط به انتقال طرح گلدوزی است، در این روش می توانید پارچه را روی طرح قرار دهید و سپس برای اینکه در زمان گلدوزی دچار مشکل نشوید می توانید پارچه را توسط سوزن برروی طرح ثابت کنید پس از آن توسط قلم مخصوص گلدوزی طرح را روی پارچه انتقل دهید.

- روش دوم:

*منتقل کردن طرح به روی پارچه به وسیله ی کارگاه گلدوزی: معمولا این روش را زمانی انتخاب می کنند که خطوط طرح بسیار ظریف و نازک هستند. در این روش باید همچون مراحل قبل از ثابت بدون پارچه مطمن شوید و اطمینان داشته باشید که پارچه تکان نمی خورد و داخل کارگاه به هیچ عنوان حرکتی ندارد، پس از آن باید طرحی که قرار است گلدوزی شود را داخل جعبه ی نور بگذارید، پس از قرار دادن طرح نوبت به آن می رسد که پارچه را از قسمت تخت آن روی طرح انتخابی خود قرار دهید، بعد از انجام این مرحله باید پارچه را براساس نیاز به کمک دست هایتان بچرخانید. پس از اتمام این مرحله می توانید شروع به دوخت آن کنید. نکته مهمی که باید درباره ی انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی اطلاع داشته باشید این است که معمولا رنگ های تیره را برای گلدوزی و اعمال طرح انتخاب نمی کنند اما اگر زمان نیاز باشد برروی پارچه های تیره طرحی اعمال گردد باید حتما از مدادهای مخصوص و خودکارهای حرارتی استفاده کنید.

کاغذ کاربن چه تاثیری برای انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی دارد؟

با استفاده از کاربن های خیاطی می توانید طرح های مختلفی را برروی پارچه ها ترسیم کنید و سپس مراحل گلدوزی را انجام دهید، برای این کار کافی است قسمتی از کاربن که جوهری است را روی پارچه قرار دهید و قسمت بدون جوهر بالای آن قرار گیرد، سپس به وسیله ی سوزن دورتا دور لبه ها را به متصل کنید و به کمک یک مداد نوک تیز تمامی حاشیه ها را بکشید پس از آن می توانید طرح را برروی پارچه ی خود مشاهده کنید.

استفاده از کارگاه برای انداختن طرح روی پارچه گلدوزی چگونه است؟

همانطور که گفته شد با استفاده از کارگاه می توانیم طرح خود را برروی پارچه ی گلدوزی اعمال کنیم. کارگاه نوعی وسیله است که بصورت چوبی و پلاستیکی وجود دارد، طراحی این کارگاه ها گرده بوده و در حالت های دیگری ساخته نشده اند. برای تهیه این کارگاه می توانید به راحتی به مراکز فروش صنایع دستی مراجعه کنید و آن را با قیمت مناسبی خریداری نمایید، شاید این سوال برای شما علاقه مندان پیش آمده باشد که چگونه می توانیم از کارگاه جهت انجام گلدوزی استفاده کنیم، همانطور که در مرحله ی قبلی گفته شد می توانید پارچه ی انتخابی خود را درون کارگاه قرار دهید و محکم آن را به کمک پیچ هایی که متصل به کارگاه هستند اتصال کنید و سپس حلقه ی دوم دیگر پارچه را برروی آن قرار دهید سپس پارچه را به آرامی بکشید در نهایت متوجه طرح برروی پارچه خواهید بود.

نکته مهمی که باید درباره ی کارگاه بدانید این است که پیچ های موجود در آن برای محکم نگه داشتن پارچه ی شما احاطه شده است در زمان سفت کردن پیچ ها سعی کنید بیش از اندازه آن ها را محکم نکنید به این دلیل در زمان اتمام کار با مشکل مواجه می شوید و به سختی می توانید پیچ ها را باز کنید.

چگونه می توانیم انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی را یاد بگیریم؟

یکی از سوالاتی که معمولا بیشتر افراد با آن مواجه می شوند این است که آیا می توانند هنر گلدوزی را به خوبی آموزش ببینند یا نه!؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت امروزه می توانید در آموزشگاه ها و کانون های مختلفی در دوره های گلدوزی ثبت نام کنید، در تمامی دوره ها به شما علاقه مندان راه و روش های مختلفی را به کمک ابزارهای متنوع آموزش داده می شود که بتوانید گلدوزی کنید و طرح های مختلفی را برروی پارچه انجام دهید. با گذارندن چندین دوره می توانید بصورت حرفه ای در این زمینه مشغول به کار شوید و به درآمد بالایی دست یابید. یکی از بهترین آموزش گلدوزی، دوره های حضوری آموزش گلدوزی در دوزی‌گل می باشد. برای این منظور می توانید به سایتی با همین نام مراجعه کنید و سپس به اطلاعات دقیق مربوط به دوره های آن دست بیابید.

در نهایت گفته می شود انداختن طرح روی پارچه برای گلدوزی از مراحل مختلفی تشکیل می گردد که شما با گذراندن هریک از آن مراحل به خوبی می توانید طرح خود را برروی پارچه ی انتخابی اعمال کنید، ناگفته نماند روش های مختلفی هم برای انجام طرح گلدوزی برروی پارچه وجود دارد که با هر روشی می توانید طرح گلدوزی خود توسط ابزارهای گوناگون انجام دهید.

(ما در طراحی این مقاله توانستیم فقط بخشی از مطالب مربوطه را برای شما مخاطبان محترم شرح دهیم امیدواریم اطلاعات کافی و سودمندی را نسبت به این مقاله کسب کرده باشید.)