ارسال سفارشات پستی روزهای یکشنبه و چهارشنبه ( برای خریدهایی که تا ساعت 21، در روز قبل از ارسال ثبت شده باشند) | ارسال با الوپیک شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 الی 18

انتقال طرح روی پارچه گلدوزی

یکی از قدم‌های اول خلق یک اثر گلدوزی که بتواند بر دل بیننده بنشیند، انتقال طرح برروی پارچه گلدوزی است؛ البته انتقال طرح صرفا در گلدوزی خلاصه نمی‌شود و در اکثر هنرهایی که برمبنای دوخت باشند، از مراحل اصلی محسوب می‌شود.

مثلا برای سرمه دوزی بر روی ترمه، جواهر دوزی بر روی یک مانتو مجلسی، یا کار کردن بر روی چرم کیف و کفش قدم اول شما پیاده سازی درست طرح بر روی پارچه یا چرم است. روش‌های انتقال طرح بی‌شمار هستند و بر اساس چند پارامتر می‌توانیم برای انتخاب بهترین راه ممکن تصمیم بگیریم.

پارامتر‌هایی که در انتخاب بهترین روش ممکن تاثیر زیادی دارند به شرح زیر است:

  1. نوع هنر مانند گلدوزی، جواهر دوزی، چرم دوزی، سرمه دوزی و حتی خود خیاطی
  2. ضخامت پارچه که از مهمترین ملاک‌های انتخاب بهترین روش برای انتقال طرح است
  3. نوع پارچه که حتی می‌تواند چرم یا نمد باشد

ابزار مورد نیاز جهت انتقال و کشیدن طرح روی پارچه

  1. خودکار حرارتی
  2. ماژیک پاک شونده با آب
  3. ماژیک محو شونده
  4. کاربن سفید و رنگی

توجه داشته باشید که هر یک از ابزار بالا را باید با توجه به نوع و رنگ پارچه استفاده کنید.

یک ضرب المثل قدیمی است که می‌گوید:

خشت اول چون نهد معمار کج / تا ثریا می‌رود دیوار کج

برای درک بهتر اهمیت انتقال طرح به همین بیت شعر اکتفا می‌کنیم، در واقع اولین قدمی که برای خلق یک اثر هنری باید محکم برداشت انتقال درست طرح بر روی پارچه یا هر جسمی که بر روی آن قصد پیاده سازی هنر خود را دارید است.

با توجه به تخصص دوزی‌گل در گلدوزی در این مقاله قصد داریم تا انواع روش‌های انتقال طرح در گلدوزی را مختصر و مفید در کنار هم بررسی کنیم.

روش اول، پارچه‌های نسبتا زخیمِ روشن

روش اول، پارچه‌های نسبتا زخیمِ روشن

این روش که بیشتر مختص پارچه‌های نصبتا زخیم و روشن است، به این گونه خواهد بود که با قرار دادن پارچه بر روی صفحه نمایش‌گر لپ‌تاپ، تبلت و یا تلفن همراه و فیکس کردن پارچه به وسیله چسب بر روی صفحه نمایش می‌توانید طرح خود را بر روی پارچه پیاده سازی کنید.

اما نکته‌ای که در این روش باید آن را به خاطر داشته باشید، استفاده از خودکار حرارتی است تا بتوانید بعد از اتمام کار با حرارت مستقیم و غیر مستقیم اثر خودکار را از روی پارچه محو کنید. این روش برای انتقال طرح‌های بزرگ استفاده می‌شود، اما نکته مهمی که باید در به کار گیری این روش حتما به آن توجه داشته باشید؛ سرلوحه قرار دادن صبر و حوصله بسیار است، زیرا به دلیل بزرگ و کوچک کردن متعدد تصویر بر روی صفحه نمایش‌گر امکان بروز خطا در پیاده سازی طرح بر روی پارچه وجود دارد.

روش دوم، تمام پارچه‌های روشن

روش دوم، تمام پارچه‌های روشن

این روش که بهترین روش برای انتقال طرح بر روی پارچه‌های روشن با هر ضخامتی است استفاده از میز نور خواهد بود، با قرار دادن یک منبع نور مانند چراغ قوه یا فلش گوشی در زیر یک میز شیشه‌ای و قرار دادن کاغذ و سپس پارچه بر روی سطح میز، می‌توانید به راحت ترین روش ممکن طرح خود را به پارچه انتقال دهید.

اگر میز شیشه‌ای در اختیار نداشتید می‌توانید از ظروف پیرکس و یک منبع نور برای انتقال طرح بر روی پارچه استفاده کنید و اگر هم این موارد در دست نبود از پنجره و نور طبیعی نیز می‌توانید استفاده کنید، به گونه‌ای که با چسباندن طرح و سپس پارچه بر روی شیشه پنجره می‌توانیداز این روش برای انتقال طرح استفاده کنید.

روش سوم، پارچه‌های زخیم و تیره

روش سوم، پارچه‌های زخیم و تیره

برای پارچه‌های زخیم و تیره تنها را پیاده سازی استفاده از کاربن‌های زرد و سفید است؛ این روش مانند استفاده کردن کاربن بر روی کاغذ است و نحوه قرار گیری به‌گونه‌ای است که قسمت مات کاربن در جهت کاغذ و قسمت چرب کاربن به سمت پارچه باید باشد. و در نهایت با مداد یا خودکار می‌توانید طرح را به خوبی بر روی پارچه پیاده سازی کنید.

این نکته را حتما در نظر داشته باشید که می‌توانید با استفاده از چسب پهن کاربن را بر روی کاغذ و پارچه محکم کنید تا کاغذ با فشار دست شما پاره نشود. اما برای انتقال طرح بر روی پارچه‌های تیره می‌توانیم علاوه بر کاربن از مداد سفید استفاده کنیم که پس از پیاده سازی طرح، با ساییدن پارچه با یک پارچه دیگر طرح مداد محو می‌شود؛ همچنین نکته‌ای که از کاربن باید به یاد داشته باشید این است که طرح به‌جای مانده از کاربن فقط با آب محو می‌شود.

همچنین برای انتقال طرح بر روی پارچه‌های تیره در صورتی که طرح ذهنی دارید، می‌توانید از مداد سفید استفاده کنید که پس از پیاده سازی طرح، با ساییدن پارچه با یک پارچه دیگر طرح مداد محو می‌شود.

اما نکاتی که باید به یاد داشته باشید اندازه طرح شما بر روی پارچه است، طرح‌هایی که ماکسیمم سایز آنها 21 باشد قابلیت پرینت گرفتن بر روی کاغذ A4 را دارند. اما اگر طرح شما از سایز 21 بزرگتر بود، باید مانند الگو طرح خود را به چند قسمت تقسیم کنید، این عمل نیاز به استفاده از نرم ‌افزار‌های گرافیکی دارد، که اگر تسلط کافی بر این کار را ندارید می‌توانید به دفاتر خدمات کامپیوتری مراجعه و این عمل را بر عهده آنها بگذارید.

روش‌ چهارم، پیاده سازی طرح بر روی پارچه‌های ظریف و روشن

روش‌ چهارم، پیاده سازی طرح بر روی پارچه‌های ظریف و روشن

زمانی که می‌‌خواهید طرحی را بدون کارگاه بر روی یک پارچه ظریف بکشید، ممکن است وقتی پارچه را بر روی کارگاه می‌گذارید؛ طرح اندکی جا‌به‌جا شود که پیشنهاد می‌کنیم از همان ابتدا پارچه را بر روی کارگاه گذاشته و با قرار دادن قسمت هم سطح آن بر روی کاغذ مشابه فیلم، طرح را بر روی پارچه انتقال دهید و پس از انتقال طرح پارچه را به سمت خودمان برمی‌گردانیم و خیالتان راحت باشد که طرح قرینه نمی‌شود.

نکته ای که برای انتقال طرح بر روی پارچه‌های روشن و ظریف باید به یاد داشته باشید استفاده از ماژیک‌های پاک شونده با آب است که با اسپری آب به راحتی پاک می‌شود.

خرازی دوزی گل

جهت مشاهده و خرید لوازم گلدوزی با کیفیت و قیمت مناسب به فروشگاه دوزی گل مراجعه کنید.

مشاهده محصولات خرازی گلدوزی دوزی گل