X
این متن برای تست می باشد.

خرید ابزار گلدوزی

فهرست مطالب

در این مقاله با بررسی خرید ابزار گلدوزی با شما همراه هستیم . منشا کلمه گلدوزی (Embroidery) از یک کلمه فرانسوی (broderie) گرفته شده است و معنای لغوی آن تزیین کردن می باشد.

هنر گلدوزی برای اولین بار در کشور چین رواج یافت اما امروزه در سراسر جهان طرفداران فراوانی دارد. در سال 1000 میلادی این هنر در کشور های اروپایی رواج بسیاری پیدا کرد. تا آنجا که در کلیسا ها پارچه های گلدوزی شده را به دیوار آویزان می کردند یا از آن ها برای تزیین میز های کلیسا استفاده می کردند.

یکی از معروف ترین آثار گلدوزی آن دوره، یک پرده بسیار بزرگ به نام Baveux است که 70 متر طول و 50 سانتی متر عرض دارد. جنس این پرده پارچه کتانی است و روی آن الیاف پشمی به رنگ های مختلف وجود دارد. برای گلدوزی این پرده 50 طرح مختلف را روی پارچه طراحی کرده اند.

اگر شما هم مایل به هنر گلدوزی هستید و میخواهید در مورد خرید ابزار گلدوزی اطلاعات بیشتری کسب کنید، به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را دنبال کنید .

در ادامه این مقاله سعی می شود تا به سوال های زیر پاسخ داده شود:

برای گلدوزی با دست چه ابزار هایی نیاز است؟

کارگاه گلدوزی از نوع چوبی با نوع پلاستیکی آن چه تفاوتی دارد؟

ابزار مورد نیاز برای دوخت برزیلی یا همان گلدوزی برزیلی چه وسایلی هستند ؟

به چه مکان های می توان برای خرید ابزار گلدوزی مراجعه کرد؟

برای گلدوزی با دست چه ابزار هایی نیاز است؟

قبل از شروع یاد گیری گلدوزی شما باید لوازم و ابزار هایی که برای گلدوزی به آن ها نیاز دارید را آماده کنید. این ابزار ها عبارتند از:

1- کارگاه:

کارگاه در واقع به یک حلقه گفته می شود که پارچه را داخل آن قرار داده و آن را برای گلدوزی ثابت نگه می دارند . به این ترتیب پارچه در هنگام گلدوزی جا به جا نمی شود و شما می توانید به راحتی نخ و سوزن را از میان پارچه عبور دهید.

کارگاه در اندازه های مختلفی در بازار موجود است و شما می توانید با توجه به اندازه طرح مورد نظر خود، نسبت به تهیه کارگاه مناسب اقدام کنید. جنس کارگاه معمولا چوبی است ولی در مواردی انواع پلاستیکی آن هم دیده می شود.

برای تهیه کارگاه گلدوزی به فروشگاه های صنایع دستی و ابزار های آن ها مراجعه کرده و کارگاه خود را در اندازه ای متناسب با طرح مورد نظرتان خریداری کنید.

2- پارچه مناسب برای گلدوزی:

جنس پارچه انتخابی به عواملی همچون نوع گلدوزی، نوع نخ هایی که قصد دارید به کار ببرید، طرح مورد نظر و … بستگی دارد. معمولا برای گلدوزی از پارچه های کتانی، پنبه ای و یا پارچه های کرباس که مخصوص نقاشی هستند استفاده می شود.

توجه داشته باشید که در گلدوزی می توان از هر نوع پارچه ای با هر نوع رنگی استفاده نمود ولی پارچه های بالا جنس مناسب تری برای کار دارند و طرح گلدوزی شده شما در آخر بهتر است بر روی جنس ضخیم سوار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارچه مناسب گلدوزی به مقاله پارچه مناسب گلدوزی مراجعه کنید.

3- نخ:

نخ گلدوزی در رنگ ها و انواع بسیار متنوع موجود می باشد و شما می توانید با توجه به نیاز و سلیقه خود نسبت به تهیه نخ مناسب اقدام کنید.

رایج ترین نوع نخ استفاده شده در هنر گلدوزی نخ دمسه (DMC) نام دارد که از کیفیت بالایی برخوردار است. این نخ بسیار به نخ کوبلن شباهت دارد. نخ دمسه از جنس کتان است و 6 لایه می باشد و هر کلاف از آن حدودا 8 متر طول دارد.

بجز نخ دمسه از نخ های متنوع دیگری هم استفاده می شود. برخی از این نخ ها عبارتند از:

1 – نخ عمامه

2 – نخ پشمی

3 – نخ ابریشمی

زمانی که از نخ ابریشمی استفاده کنید به جای گلدوزی به آن ابریشم دوزی گفته می شود.

برای دریافت مطالب بسیار کاربردی در مورد نخ مناسب گلدوزی به مقاله نخ مناسب گلدوزی مراجعه کنید.

4- سوزن:

برای گلدوزی باید از سوزن های مخصوص استفاده کنید. فرق سوزن مخصوص گلدوزی با سوزن های دیگر این است که سوزن گلدوزی، چشم بزرگتری دارد تا بتوانید انواع مختلف نخ را از آن عبور دهید.

برای کسب اطلاعات مهم در مورد سوزن مناسب گلدوزی به مقاله سوزن مناسب گلدوزی مراجعه کنید.

5- قیچی:

در حین انجام کار گلدوزی ممکن است شما چندین بار نیاز داشته باشید که نخ خود را قیچی کنید. مثلا زمانی که می خواهید از رنگ نخ دیگری استفاده کنید مجبورید نخ فعلی را قیچی کنید. برای انجام این کار باید از یک قیچی کوچک و نوک تیز استفاده نمایید.

6- مداد یا خودکار مخصوص طراحی روی پارچه:

زمانی که قصد دارید طرحی را روی پارچه بکشید می توانید از این ابزار ها استفاده کنید و سپس روی طرح را گلدوزی نمایید. این موارد به شما برای انتقال طرح روی پارچه کمک می کند. اگر به طور دقیق نمیدانید که چگونه باید طرح را روی پارچه منتقل کنید می توانید به مقاله انتقال طرح گلدوزی روی پارچه مراجعه کنید .

 

کارگاه گلدوزی از نوع چوبی با نوع پلاستیکی آن چه تفاوتی دارد؟

همانطور که در بخش های قبلی ذکر شد، کارگاه های گلدوزی یا چوبی هستند و یا پلاستیکی اما ظاهر تمام آن ها مشابه هم است و به صورت گرد همراه با یک پیچ وجود دارند.

اینکه شما از کدام نوع کارگاه برای گلدوزی استفاده می کنید هیچ تفاوتی ندارد و نکته خاصی مبنی بر مزیت هر کدام نسبت به دیگری موجود نیست.

شما می توانید نوع کارگاه را به دلخواه و بنابر راحتی خود انتخاب کنید. برای مثال اکثر هنرمندان از نوع چوبی آن استفاده می کنند اما برخی دیگر با نوع پلاستیکی راحت تر هستند و در انتها برای نمایش طرح خود، به دلیل زیباتر بودن نوع چوبی، کارگاه خود را عوض می کنند. همچنین اگر قرار باشد طرح خود را به همراه کارگاه روی دیوار یا امثال آن به عنوان یک طرح تزیینی نگه داری کنید ، بهتر است از کارگاه چوبی که زیباتر می باشد ، استفاده کنید.

البته در صورت استفاده از کارگاه پلاستیکی هم شما می توانید در پایان کار، کارگاه های پلاستیکی را با رنگ و وسایل تزیینی به صورت دلخواه تزیین کرده و به همراه پارچه گلدوزی روی محل مورد نظر به نمایش بگذارید.

ابزار مورد نیاز برای دوخت برزیلی یا همان گلدوزی برزیلی چه وسایلی هستند ؟

دوخت برزیلی یا گلدوزی برزیلی همانطور که از نامش پیداست به نوعی از گلدوزی گفته خواهد شد که با نخ های ضخیم انجام می شوند و طرح کار از آخر برجسته تر از سایر گلدوزی ها خواهد بود. این نوع از گلدوزی با ابزارهای ساده و ابتدایی ای نظیر نخ های ضخیم شماره 6 و 9 انجام می شود .

دقت داشته باشید که می توانید از نخ های ابریشمی با این شماره برای برق انداختن کار و از نخ های کتانی با شماره مذبور برای استحکام کار و قسمت های کدر و مات استفاده کنید . نکته بسیار مهم در خرید ابزار گلدوزی برزیلی، ویژگی اصلی این نوع گلدوزی که همان برجسته بودن است، می باشد. بدین معنا که در همه انتخاب های خود برای خرید ابزار ، باید دقت کنید که طرح شما قرار است برجسته باشد.

دیگر وسایل مورد نیاز برای این کار استفاده از سوزن بلند و مخصوص با سوراخ بزرگ ، قیچی ، کاربن، خودکار، کارگاه گلدوزی یا همان کوبلن چوبی، لایی چسب کاغذی و در نهایت انتخاب پارچه مناسب مانند پارچه های مخمل، ساتن و نخ است . همچینین می توانید برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد گلدوزی برزیلی به مقاله طرح خام گلدوزی برزیلی مراجعه کنید

 

به چه مکان های می توان برای خرید ابزار گلدوزی مراجعه کرد؟

خرازی ها اصلی ترین مکان برای خرید ابزار گلدوزی می باشند. اما در دنیای حاضر و با پیشرفت تکنولوژی ، سایت هایی مانند سایت دوزی گل پدید آمده اند که شما در آنها می تواند محصولات مورد نظر خود را تهیه کنید و بدون صرف زمان و انرژی بیش از حد به خرید خود دست پیدا کنید. به همین منظور می توانید به فروشگاه سایت دوزی گل مراجعه کنید

 

ما در این مقاله سعی کردیم تا به شما برای خرید ابزار گلدوزی کمک کنیم. امیدواریم این برای شما مفید بوده باشد .

اشتراک گذاری این مقاله
دیدگاه خود را برای این مقاله بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط